Markalar Gelirlerini Max Çıkarmak için Life Cycle Mesajları Kullanmalı

0
Reading Time: < 1 minute

Markalar Gelirlerini Maksimuma Çıkarmak için Life Cycle Mesajları Kullanmalı

Müşteri yaşam döngüsü aslında müşteri ilişkileri yönetimi (CRM)’ni de kapsar. Müşterilerin bir ürün veya hizmet için bağlılıklarını sürdürmek, bir sonraki adımlarını takip ederek ona göre strateji belirlemektir.

Life cycle marketing de her müşterinin marka ile ilişkisi uzun ve aşamalı bir dönemden geçer. Müşteri bu süreçte marka bazında takip edilir. İlk siteye üye oluşundan, ilk satın alması, web sitesini terk edişi, hangi ürünlerle ilgilendiği, alışveriş miktarı vb gibi müşteri ile süregelen planlı bir yolculuktur.

Bu yolculuğa başlamak için ilk olarak marka müşteriyi kişiselleştirmelidir. Datasını iyi tanımalı, hedef gruplarına ayırmalı, hedefe yönelik hareketlerle güçlü bir altyapısı olan sistem kullanarak müşteriye doğru zamanda dokunma yöntemini seçmelidir.

Müşterinin marka ile ilk iletişimi kalıcı bir izlenim bırakmak için fırsattır. İlk izlenim her zaman cazip edici olmalıdır.

Örneğin hoş geldiniz serisi ile kullanıcının ilgi alanları öğrenip bir sonraki maili ona göre tetiklerken, aynı zamanda okunma oranlarında ve cironuzda %50 ile 60 arasında bir artış sağlanabilir.

Sepetinde ürün unutup giden müşteriye otomatik olarak mail gönderebilir, müşteriyi sepetteki ürünü almaya teşvik edebilir, böylelikle ciro artışlarınızın katlanarak arttığını görebilirsiniz. Ya da müşterilerinizi elinizde tutmak için küçük jestler ile onları mutlu edebilirsiniz. Bu süreçte sizden kopma noktasına gelen ve tepki vermeyen müşterileriniz mutlaka olacaktır. Onları geri kazanmak için sizi özledik diyerek küçük ama sevimli bir mesaj ile birlikte hediye çeki gönderebilirsiniz.

Tabi unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise her zaman yeni müşteri edinme yollarını seçmeniz size ciddi oranda maliyetli olacaktır. Bu durumda var olan müşteriyi elinizde tutmanız ve aktif hala getirmeniz daha yararlı olacaktır.

Life cycle mesajlarında amaç müşteri kazanma, elde tutma, satışa yönlendirme ve sadakati sağlarken markanın cirolarının %40-60 oranında arttırması olmalıdır. Hem B2C hem de B2B çalışan şirketler çok kanallı life cycle mesajları ile müşteri iletişim yeteneğini karlı bir pazarlama stratejisine dönüştürebilir.

– See more at: http://www.revotas.com/blog/email-marketing/2015/01/19/markalar-gelirini-maksimuma-cikarmak-icin-life-cycle-mesajlari-kullanmali/#sthash.g3oolrqp.dpuf

About The Author

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.