Reading Time: 2 minutes

Konuşma merkezdeki bir noktadan dışarıya akıtılan bir ifade değildir.Aksine en az iki noktanın karşılıklı birbirine akmasıdır.Yani EGO’ların kendi kabuklarını çatlatması, o zırhta yarıklar açmasıdır. Konuşmak,bu anlamda insanın kendini yenmesini de gerektirir. Yani konuşmak tehlikeli bir girişimdir.İnsanın kendi varlığını tehlikeye atmasıdır.OSMAN ÇAKMAKÇI..KONUŞMANIN İMKANSIZLIĞI ÜZERİNE BİR DİYALOG kitabından alıntıdır…
Arkadaşlar konuşma ve konuşmama üzerine müthiş bir tespit..Konuşmak insanın kendisini yenmesi olduğu gibi,kendisini tehlikeye de atmasıdır..Ancak her ikiside akıl ve bilgi ile ayarında,kararında zamanında olabilirse bana göre doğrusudur.
Konuşmayarak kendinizi ilelebet koruyamazsınız.Koruduğunuza inandıkça,içinizin şiştiğinin farkına varamazsanız, ilerleyen zamanda problemli haline gelirsiniz
Konuşursanız;ayarında kararında ve zamanında  yapabilmek marifettir..Ancak burada ölçü de sıkıntı varsa ve yalanlar  içeriyorsa tehlike büyüyecektir. Söylediklerinizin ayarını bulana kadar risk yüksektir.Ama şöyle faydasıda çoktur;düşüncelerinizin hayat  sahnesindeki ederini anlama şansı bulabilirsiniz, tedbir alabilmek için uyarıları da yakalayabilirsiniz.Dikkatli değilseniz  düşmanlarınıza bol bol da malzeme ve mermi de verebilirsiniz.IMG-20160504-WA0000
Ne yapacağız? Konuşma ve konuşmama da,bilgi ayar karar ve zamanlamayı tutturabilmek için sabırla çalışmak,bizzat kendinizin bilgi ve görgüsü olmayan,zamanı uygun düşmeyen şeyleri konuşmamak gerekiyor.Haklı olduğunuzu ispatlamak adına da olsa iyi tartıp biçmek önemli.Ne demişler, boğaz  dokuz boğummuş,sekiz yutkunup bir konuşalım  diye.Dil bu bedenin dümeniymiş,aman siz siz olun dümeninizi iyi kullanın.Söz gümüşse sukut altınmış.Söz yarası kapanmazmış,kılıç yarası kapanırmış.
Sorunlarınız dost  ve arkadaş bildiklerinizle konuşmaktan çekinmeyin.Dost ve arkadaşlarınızı daha iyi tanımanızı sağlar,içinizin şişmesini önler,doğru kişilerse;uygun çözüm ve tedbirlere de yönelebilmenize neden olabilir.
Bu arada DEDİKODU nedir meselesini de açıklamakta fayda vardır.Dedikodu;muhatabının yüzüne söyleyemeyeceğiniz şeyleri üçüncü şahıslarla konuşmaktır. Yalan yanlış ve senaryoları,doğru olduğunu zannederek ve bir maksada yönelik, ilgili orada yokken, gıyabında konuşmaktır.Zayıf kişiliklerin insanların meraklarını istismar etmeleridir.
Birbirinizi konuşmayın,birbirinizle konuşun,kuralı doğru olanıdır.Konuşmalarınızın sorumluluğunu yüklenmek,insan olabilmenin gereğidir,doğru davranış şeklidir.
Her zaman olduğu gibi kendinize ve çevrenize hiç yalan söylemeyin.Herkese ve herşeye doğru ve haklılık adına konuşmak zorunda değilsiniz,susmak yerine göre, bilmediğinizi ve haksız olduğunuzu göstermez..Siz haklı ve yalanda değilseniz merak etmeyin, gerektiğinde yaradan sizin adınıza zamanla konuşur acele etmeyin..
BİLİM,SAĞLIKLI AKIL,DOĞRULUK VE İNSANLIKLA KALIN..İNSANLIKTA KALAMAYANLARIN DA FARKINDA OLARAK KENDİNİZİ SESSİZCE KORUMAYI DA UNUTMAYIN…SAYGILARIMLA….
BİR İNSANA YETKİ VERMEK İÇİN SAKIN ÖNCEKİ HALİNE GÜVENMEYESİN.NİCE KİMSELER VARDIR Kİ ELİNE FIRSAT GEÇMEDİĞİ İÇİN ZÜHD VE TAKVA YOLUNDA GÖZÜKÜR.FIRSATI ELE GEÇİRDİĞİNDE  NEMRUT VE FİRAVUN KESİLİR.KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

About The Author

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.