Reading Time: 2 minutes

ZAMAN…       Hayatımızda ki en önemli şey, yerine göre para, mal ve sevdiklerimizden bile önemlidir. İki gününüz aynı geçmişse birini yaşamamışsınız derler. Zaman çok cömerttir, boldur. Ancak yaşamımızdaki zaman, cömertliğinin yanında sürekli  azalandır ve biriktiremezsiniz.

Zamanınızı kimle, ne yaparak, nasıl kullandığınız çok önemlidir. Bir başka ifade ile en kıymetli şeyiniz olan zamanınızı kimle ve ne yaparak harcadığınızdır. En çok kim ve ne için zaman harcamışsanız, harcıyorsanız siz ‘ o’ sunuzdur. Yani kişi olarak en fazla kimle zaman harcıyorsanız ve ne yapıyorsanız; üzüm üzüme baka baka kararırmış misali…

O halde kimlerle ve ne yaparak cömert zamanı bozuk para gibi harcıyorsanız siz ‘o’sunuzdur. Birçok insan zamanını planlamasını ve uygulamasını bilmez. Kapılır bahtının rüzgarına savrulur gider. Yaşamımızın en önemli şeyidir zaman. Ücretsiz gibi görünür ama en değerlidir. Kimlere ve ne yapmaya ne kadar zaman ayırıyoruz çok iyi sorgulamalısınız. Eğer zaman bilgi ve bilincinizi yirmi beşli yaşlara kadar çok iyi geliştirememişseniz işiniz zordur. Zamanla ilgili ; verdiği sözü ve icraatı, söylediğini , zamanın da yapmayan yapamayan, dediği zamanda orada olamayanlara dikkatli olmanızda fayda vardır.

Özellikle arkadaş gruplarıyla çok zaman harcarız. Bu gruplar; birbirlerine çöp kamyonlarını boşaltmak için ideal ortamlardır. Hatta karşılıklı birbirlerini tatmin aracı olarak da iyi kullanırlar. Çok az , kaliteli, seviyeli, bilgi ve tecrübe,  paylaşım ve gelişime hizmet edenlerde olabilir. Ama genellikle pozitif katkı sağlamadıkları gibi zaman öldürmeye çok iyi hizmet ederler.

IMG-20151013-WA0021

Medeni bir insan günlük zamanını; iş, dinlenme, temizlik, iyi beslenme, spor ,güzel sanatlar, bilgi edinme ve geliştirme, yaşamı en ekonomik ama daha zengin, üreterek, yaradılışına uygun, en iyiyi yaşama gayreti  içinde, uygulamalı tecrübelerin geliştirilmesi için harcayandır.  Umutsuz, plansız, hedefi olmayan, anlamsız şeylerle en değerli şeyinizi, zamanınızı öldürmeyin. Günlük, aylık , altı aylık, yıllık ve şimdiye kadar ki yaşamınızda  harcadığınız zamanın  muhasebesini yapın bakalım; pek te akıllı bir durumda mısınız?

Saatlerce boş muhabbetten, bilgisayar oyunları, havanda su döven,  kendi kendini oyalama ve kandırma ile geçirilen ve boşa harcanan zamanlar. Aynı şeyleri yaparak hep farklı sonuçlar beklemek hayalperestliktir. Demir tava geldi kömür bitti, akıl başa geldi ömür bitti hayatları.   82 yaş sonunda; ‘ e ben bu hayattan ne anladım’ sorusu. Hani derler ya; bazı insanlar yirmisinde ölürler, sekseninde gömülmeyi beklerler.

Lütfen! Zamanınız en kıymetli sahip olduğunuz şeydir. Kime, ne için harcadığınızı iyi sorgulayın. Harcadığınız zaman kişiye ve  yaptığınız işe ve kazandıklarınıza değmeli. Değmiyorsa yanlış yoldasınızdır. Keyif ve haz yaşayabilmeli , ruhunuzda  huzuru, mutluluğu hissedebilmelisiniz. Harcadığınız  zamanınızın kıymetini bilerek yapacağınız planlarınızda; ihtiyaç, istek, ve gelişiminizde, önem ve öncelikleri olanları dikkate almalısınız. Fazlalık ve gereksizleri elemelisiniz. Planlı, zaman bilinçli, yaşam uygulamanız; hayatınızı kolaylaştıracak, basitleştirecek ve güzelleştirecektir.

Medeni insan olarak önem, öncelik ve ihtiyaçlarınızın karşılanmasında, kendinize değer verdiğinizde, mevcut zamanın size az geleceğini görebileceksiniz. Lütfen sahip olduğunuz zamanın kıymetini iyi bilin, zaman hırsızlarına ve farkında olamayanlara vermeyin. Kendi zamanınızı kullanma önem ve önceliği sizde olsun lütfen!

About The Author

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.