Yapay Zeka (Aİ) Hakkında Yanlış Bildikleriniz!

0
Reading Time: < 1 minute

Bazı kulaktan dolma bilgiler ile aldığınız bilgileri aşağıdaki Gartner Araştırmasındakiler ile karşılaştırın! Bakalım ne kadar gerçeklik payı varmış!

1) AI, İNSAN BEYNİ İLE AYNI ŞEKİLDE ÇALIŞIR: Yapay Zeka insan beyni ile aynı şekilde çalışıyor gibi görünmesine rağmen bu doğru değildir. Örneğin, bazı makine öğrenmesi biçimleri (ML) insan beyninden ilham alsada, eşdeğer değildir. Her ne kadar otomatik görüntü tanıma, insan beyninden daha doğru çalışsa da, sorunların çözülmesi söz konusu olduğunda, insanlar makinelerden bir kaç adım öndedir.

2) AKILLI MAKİNELER KENDİ BAŞLARINA ÖĞRENİR: Bilim adamları hala problemleri tanımlama, kayıt hazırlama şeklinde Aİ’nin anlayacağı şekle sokmasalar yapay zeka hiç bir şeyi anlayamaz! Ayrıca, insan eli ile güncelleme, makineler için özellikle önemlidir.

3) AI’NIN ÖNYARGILARI YOKTUR: AI kayıtları ve programları insan yapımı olduğundan, bu bilişsel önyargılar da AI’ya aktarılır. Bunun en iyi örneği Amazonun yapay insan kaynakları programında mevcut Amazon çalışanlarının çoğunluğunun erkek olması nedeniyle “kadın” veya “kadın” gibi kelimeler ortaya çıkan başvuruları daha kötü değerlendirmeye başlamasıdır!

4) AI YALNIZCA RUTİN TEKRARLANAN VE KALİFİYE OLMAYAN İŞLER İÇİN KULLANILIR: Tıptaki veya finansal dünyadaki örnekler bunun böyle olmadığını gösteriyor. Örneğin, sağlık sektöründeki bir AI, bir radyologdan daha hızlı röntgen kayıtlarını algılayabilir. Bununla birlikte, olağan dışı durumlar için insan uzmanlarına hala ihtiyaç duyulmaktadır. Finans ve sigorta sektörlerinde Robo danışmanları varlık yönetimi ve sahtekarlık tespiti için zaten kullanılıyor.

5) HER İŞLETMENİN YAPAY ZEKAYA İHTİYACI YOKTUR: Her işletme AI potansiyelini göz önünde bulundurmalıdır. Mevcut strateji AI olmadan çalışsa bile, konu güncel araştırma sonuçlarına dayanarak yeniden ele alınmalıdır. AI beklenenden daha kısa sürede kullanılabilir! 

[1]https://www.it-business.de/gartner-raeumt-mit-ki-mythen-auf-a-801041/

About The Author

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.