Reading Time: 2 minutes

Bir gün bu içerikte bir yazı yazacağımı hiç düşünmemiştim ama artık ücretsiz ve hızlı VPN hizmeti var. Doğru duydunuz, internette pek çok VPN hizmeti ücretli, ücretsiz olanlarda ise hız yerlerde geziniyor ya da bir süre sonra sizden para almaya çalışıyor. Daha önce detaylı bir VPN yazısı yazmıştım ama VPS kullanmanızı ve bir linux sunucu yöneticisi bilgisi gerektiriyordu. Artık bu kadar detaya ve bilgiye ihtiyacınız yok.

Böylelikle bu problem artık ortadan kalkmış gibi gözüküyor. Opera tarayıcısı ücretsiz VPN hizmeti sunuyor. Nasıl mı faydalanacaksınız ?

Çok basit.

http://www.opera.com/tr/downloadadresine girip bilgisayarınıza Opera tarayıcısını kurun. Kurduktan sonra bir açın Google’a girin çalışıp çalışmadığını test edin. Herşey güzel ve sağlıklı ise reklam engelleyicileri ve VPN’i aktif hale getirin.

Nasıl Yapıyoruz ? Öncelikle aşağıdaki fotoğraftaki gibi Opera -> Preferences kısmına girin. Windows bilgisayarlarda bu Opera Ayarları olarak yukarıdaki menüde bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır.

Girdikten sonra iki adet ayarı aktif hale getirmeniz gerekiyor.

İlk ayar internetteki reklamları engelliyor. Artık web sitelerini reklamsız rahat rahat gezebileceksiniz. İkinci ayar da sizi (Sadece Opera Browser’i, tüm sistemi değil) VPN üzerinden internete bağlıyor. Böylelikle tüm engellemelerden ayrı bir şekilde huzurla interneti kullanabilirsiniz. Açılmayan tüm sayfalar açılacaktır.

İsterseniz whatismyip.com’a girerek güncel IP adresinize bakabilirsiniz. Muhtemelen Hollanda gözükecektir keza Opera’nın VPN sunucuları orada.

Güvenli ve keyifli gezinmeler.

Not: Bu sadece interneti gezindiğiniz web sayfaları üzerinden aktiftir. Eğer tüm PC’nin internet çıkışını VPN ile koruma altına almak istiyorsanız kendi VPS sunucunuza VPN kurmanız daha sağlıklı biz çözüm olacaktır. Bu konu ile ilgili yazdığım bir yazıya buradanulaşabilirsiniz.

About The Author

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.