Reading Time: 2 minutes

3-5 adım sonrasında neler olabileceğini ( devamında 6-8 nci adımlarda dahil) anlayabilme, önceden görebilme, sezebilmek, bilimsel ayakları yere basan çalışmalarla; izlenen yolun bizi nereye götüreceğini bilebilmek erdemidir..

Bizim biraz öngörülü bir yolculuk yapmamız için aşağıdaki önerilerim hepimize yardımcı olabilir…
Yapılanlar, yapılacakların en somut göstergeleridir..
Somut ve net şeyler.

Tarihi, doğru ve net bilgiler,
Bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen neticeler,
Coğrafya bizim öngörüde bulunmamıza çok net katkıda bulunur, iki gram akılla,
Lider, amir, müdür, patron ve büyüklerin, karakter yapıları, çok önemli öngörülere ulaşmamızı sağlar,
Çok önemli yetkilerin, sağlam karakterli aydın insan gibi insanlarda olması veya olamaması, öngörüde bulunmamızı kolaylaştırır……

Kendimizi bilmek, haddimizi bilmek….
Görünen, gösterilen değil, perdenin gerisindeki gerçekler, esaslar,
ESAS niyet ve maksatlar,

Kafamızı yukarı kaldıralım, grubumuzun dışına çıkalım ve sağlıklı bir ortamda, sağlıklı bir muhakeme yapmaya çalışalım. ( dün ne yaptım, bugün durum ne, yarın nereye) Bu değerlendirmeye, ayda üç dört defa zaman ayırır ve sağlıklı sakin yapabilirsek; önümüzü ve yolumuzu doğru görmemizi sağlayabiliriz…Çevremizdekiler ve işimizin dışında, kendimize ve kendimizle ilgili şeylere zaman ve önemle (akıl, beden ve ruhumuza) değer verebilirsek, iki gram kendimize karşı görev ve sorumluluklarımızı yerine getirme aklı, iradesi…..Üç beş adım sonrasını görebilme basireti….

Uzun zamandır sorguladığım, iyi, nitelikli, kaliteli, aydın ve kişiliği ile mesleki seviyesi üst düzeyde olan az da olsa bu kıymetli insanlarımız her nedense; kendilerini yönetme ve öngörüde bulunabilme beceri ve başarısını neden ve nasıl gösteremez, konusuna kafa yormaktayım…derken bu kitabı önerdi arkadaşım; kitabın adı ve kapağında yazan, KİŞİSEL KURTULUŞ SAVAŞINIZI BAŞLATIN….her şeyin cevabını verir gibiydi…..Bu güzel insanlar, değerleri, kişilikleri, seviyeleri, prensipleri ve kaliteleri ile kendileri için de en büyük engel galiba…..

POLEMİK GÖZÜMÜZÜ PERDELER, GÖLGELER DÜNYASINDA YAŞAMAMIZA NEDEN OLUR..Albert CAMUS

Polemiğe girmeyin, iki gram akılla sağlıklı muhakeme yapın, 3-5 adım sonrasını öngörerek yola devam edin, sıfır risk, sıfır hata düşünerek yol alamazsınız, küçük büyük hatalardan ders alın ve o dersi unutmayın….

Hayatı sahip olduğumuz düşüncelerimize göre yaşarız genellikle…Düşüncelerimizi akıl ve bilim ile zaman zaman doğru sorguladığımızda; değiştirebilme gücünü kendimizde bulabiliriz, değişim ve gelişim ile beraber, öngörülerimiz de gelişerek yolumuzu aydınlatırken, yaşamımızı sadeleştirir, kolaylaştırır, iyileştirir ve daha da güzelleştirebiliriz…

[1]https://hurriyetinpenceresinden.wordpress.com/tag/dunya/

About The Author

References

References
1 https://hurriyetinpenceresinden.wordpress.com/tag/dunya/

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.