İşin Mutfağında Yetişmek…

0
Reading Time: 3 minutes

Mutfağı çok severim 🙂 Ruhumu dinlendirir… Eeee mutfağı sevmeyenler var mıdır ne dersiniz :)) Birçoğunuzun da, kesinlikle sevilmez mi mutfak, dediğini duyar gibiyim…

Şimdi hele de Linkedin gibi bir ortamda ne alaka mutfak diyenleriniz olacak illa ki 🙂 Çok alakalı aslında…

Neden biliyor musunuz?

Mevcutta elinizde olan sebze, meyve, …. malzeme ile stratejiyi belirlemek, planlamak, yol haritasını oluşturmak, baharatların uyumu, kullanacağınız malzemenin miktarı.. güzel lezzetler oluşturmak için istikrarlı olmak ve gerçek kıvamı yakalamak için gösterdiğiniz özen ve el emeğinizin hepsi el lezzetinizi yansıtır. Aşçı olan arkadaşlarımız var ise bilirler, bir tutam tuzun, göz kararı kullanımın, kulak memesi yumuşaklığının, ölçüye gerek kalmadan oluşturulan yeni lezzetlerin ne denli güzel olduğunu..

Evet mutfağı gerçekten seviyorum 🙂 Yeni lezzetler oluşturmak ruhumu dinlendirirken, istediğim ahengi yakalamak için de beyin jimnastiği yaptırmakta ki maharetine diyecek yok..

Şimdi buyurun alın bu söylediklerimi hayatınızın(iş, iş bulma ya da kariyer planlaması) her noktasına yerleştirin, o zaman göreceksiniz mutfak sevdamın neden önemli olduğunu 🙂

İşin mutfağında yetişmek deriz değil mi?

İyi bir aşçı, renklerin uyumundan, baharatın uyumuna, kullanılan malzeme miktarına kadar herşeyi ama herşeyi çok iyi bilir. Bir de sonunda güler yüzle, hazırladığı enfes lezzeti müthiş sunumuyla bir araya getirdiğinde değmeyin o yemeğin verdiği mutluluğa…

Haziranda dünyaya gelecek yeğenime, butik kurabiyeleri yapmak için pasta malzemesi alıyorum. Gelinimiz, yeğeni ve ben alışveriş yaparken ayrıldık, ara ara da gözgöze geliyoruz ve bana bakıp güldüklerini farkettim. İstanbulda olanlar bilir, İSTOÇ’ da ve pasta malzemeleri satan büyük bir mağazadayız.. Envai çeşit malzeme var.. İstediklerimi arıyorum, bulamayınca sorup destek istiyorum, velhasıl alışveriş sonunda çok güzel bir yorum yaptı gelinimiz..

Nesrin Abla neye güldük biliyor musun? Çok mu kendimi kaptırdım dedim 🙂 Hayır dedi.. Biz ne kadar cahiliz, aldığın ve sorduğun hiçbir şeyden anlamadık kendi kendimize güldük dedi :))

Mutfak böyle bir şey işte.. Bilmeyen kişi aşçının ne dediğini, kullandığı mutfak malzemesini, miktar anlayışını… anlamaz.

Bu asla cehalet değil.. Herkesin farklı el lezzeti, alanında iyi olduğu konular kesinlikle var… Kimi yöresel yemek yaparken, kimi deniz mutfağında iyidir, kimi pastacılıkta, kimi mezelerde, kimi hamur işlerinde ya da salatalarda… Önemli olan kendini keşfetmek ve kendi farkında olmak..! Eğer kendini tanımıyorsa kişi, mutfakta kesinlikle başarısız olacaktır.

İş hayatında da böyle değil midir ne dersiniz?

Geçenlerde sevdiğim dostlardan biri, otomotiv sektörü için proje yönetimi konusunda eğitim verebilir misin diye sordu. Direkt söylediğim; proje yönetimi kritik bir konu ve her sektörde aynı şekilde yürütülür bilgisi yanlıştır bana göre. Otomotiv sektörünü bilmiyorum maalesef, doğru projeler üretebilmek ve doğru noktalara temas etmek için; planlama, uygulama ve kontrol süreçlerinden verimlilik almak gerekir, maalesef fayda sağlayamam.. Birçok konuda deneyim ve tecrübemiz olabilir, yalnız kendimizi tanımamız gerçekten çok önemli değil mi ne dersiniz? Çok gezen mi çok okuyan mı bilir misali.. Okumakla olmuyor sadece, ya da bilmekle de olmuyor.. Kendine güvenmiyor musun denildiğinde, kendime güvenim sonsuz, sektörü tanıdıktan sonra doğru eğitimi verebilirim. Yine mutfak misalinde olduğu gibi.. Gözünüzde canlandırın isterim. Yeni bir mutfağa girdiniz. Hiçbir araç gerecin ya da malzemenin yerini bilmiyorsunuz.. Verimli olmak için bir uyum süreciniz, yani mutfağı tanımanız, eksikler varsa tamamlamanız gerekir değil mi? Aynen böyle bir şey işte.

Ah be mutfak sen nasıl birşeymişsin diyen var mı :))) Bence de söyleyin.. Hayatınızın anlamı, tadı, tuzu değil mi mutfak :))

İkili ilişkilerinizden, çalışma hayatınıza her noktaya yerleştirerek hayal edin yazdıklarımı.. Mühendis edasıyla hesaplayın, mimar olarak yerleştirin, aşçı olarak pişirin 🙂

Düşünsenize iki aşçı var karşınızda.. İkisi de ben dünyanın en iyi aşçısıyım diyor. Neye bakarsınız?

Dilde iyi olanlar ile gerçekte iyi olanlar var bir de :)) Onlar ise ayrı bir mevzu…

Maharetinizi güler yüzünüzle sunacak olan sizsiniz. Ne diyim ki, neyseniz o olun.. Abartıya ne gerek var… Adınız Aşçı ise gerçekten aşçı olun, yamak ise yamak olun… Hakkını verin yeter ki işinizin. Bugün yamak olan hakkını verdiğinde yarın aşçı olur. Vasıflar da daimi değil ki şu dünyada..

Hafta sonuna yakışır bir lezzet katmak istedim bugün de.. Umarım güzel lezzetleriniz damaklarda enfes tadlar bırakır.

Sevigiyle ve en önemlisi mutlu kalın her zaman..

[1]https://nesrinfirat.com/f/i%CC%87%C5%9Fin-mutfa%C4%9F%C4%B1nda-yeti%C5%9Fmek

*Bu yazı Sayın Nesrin Fırat tarafından kendi ismini taşıyan blog sitesinde 23 Mart 2019 tarihinde yayınlanmıştır.

About The Author

References

References
1 https://nesrinfirat.com/f/i%CC%87%C5%9Fin-mutfa%C4%9F%C4%B1nda-yeti%C5%9Fmek

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.