İlginç Bir Dron Çalışması

0
Reading Time: < 1 minute

Bildiğiniz üzere otonom dronların kapasiteleri gün geçtikçe daha da artmaktadır. Şuan pizza dağıtıcılığı, kargoculuktan askeri amaçlara kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Henüz yakın zamanda Suriye’de ki Rus askeri üssüne
ev yapımı dronlarla bile saldırabildiklerini de göz önüne alırsak işlevsellikleri gerçekten yüksek makineler olduklarını anlarız.

Yakın zamanda Pennsylvania Üniversitesi’nde ki bir grup araştırmacı yaptıkları çalışmayla insansız hava araçlarının geleceğimizi nasıl şekillendireceği üzerine bize ciddi ipuçları verdi.

Ürettikleri dronlar havada birbirlerine Voltran veya Transformers’ı ( hangi döneme rastladıysanız artik:) ) andıran biçimde eklemlenebiliyorlar. Ama nasıl ? Aşağıdaki  videoyu dikkatle izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

 Dronlar dikdörtgen bir isketle sarılmış ve bu iskeletin köşelerinde mıknatıslar var. Bu şekilde birbirlerine eklemlenebiliyorlar. Dronun mekanik, elektriksel yapısı sıradan bir dronunkinden çok da farklı gözükmüyor. Asıl püf nokta (bence) yazılım. Yani bir makinenin istediğiniz kadar gelişmiş bir mekanizması olsun eğer yazılımı yetersizse o kadar gelişmiş olmaz aslında. Çünkü yazılım onun beynidir, mekaniği ise bedeni. Ruhsuz beden gibidir sizin anlayacağınız.

   Seyrettiğiniz çalışma farklı mühendislik disiplinlerinden (Makine müh., Elektrik müh. ve Bilgisayar bilimleri) birkaç lisans ve yüksek lisans öğrencisi tarafından yapılmış, muhtemelen birkaç tane de danışman  öğretmenleri vardır.

Bu teknolojinin nerelerde kullanılacağı ise ayrı bir merak konusu. Aşağıdaki video’da bir uygulamasını görebilirsiniz.

Eminim birçoğunuz şunu diyorsunuz, “Aman canım kahve taşımada da ne varmış !?” Özellikle dikkat çekmeliyim ki, burada kahve taşıyor olması ilerde de böyle basit işlerde kullanılacağı anlamına gelmez. Bu sadece ilk adımdır. Aynı motorların gelişiminde olduğu gibi. İlk başlarda sadece bir kaç insanı hareket ettirebiliyorken şuan tonlarca ağırlıkta ki malzemeleri hızlıca (göreli) istediğimiz yere ulaştırabiliyoruz.

   Araştırmacılar gerekli koşulların oluşturulması halinde insanların erişmekte zorlandığı her türlü yerde kullanılabilir diyor. Söz gelimi, köprü inşaatları.
 
Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Dronlar geleceğimizi nasıl şekillendirecek ?

Herkese iyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

[1]https://interestingengineering.com/these-robots-can-assemble-themselves-in-midair

About The Author

References

References
1 https://interestingengineering.com/these-robots-can-assemble-themselves-in-midair

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.