Email Marketing Ortağınızı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
Reading Time: 2 minutes

Türkiye’de her 5 kişiden birinin internette alışveriş yaptığı bu devirde, online alışveriş yapanların sayısının 11 milyona ulaşması, şirketlerin pazarlama stratejilerinde dijital ortama verdikleri önemin her geçen gün daha da artmasına neden oluyor. E mail marketing birebir ve ölçümlenebilen tek pazarlama kanalı olarak her zamanki gibi öne çıkıyor. Peki hangi şirket ile çalışmalıyım konusunda neler yapmalısınız?

Her email marketing alt yapısı sunan firması kendi yolunda farklı programlar ve hizmetler sunar. Ancak markalar kendine partner seçerken şu 5 ana özelliğe sahip olduğuna dikkat etmelidir.

1) Yüksek Ulaştırılabilirlik Oranı
2) Güçlü Raporlama ve Analitik
3) Otomasyon
4) Entegrasyon
5) Know How ve Esneklik

Yüksek Ulaştırılabilirlik Oranı
İlk olarak İhtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Genelde bu ihtiyaçlar şirketin startup olup olmaması ile çok alakalıdır. İlk zamanlar şirketler ellerindeki dataya maili ne ile nasıl göndereceklerini araştırırken daha sonra gönderimin değil aslında mesajların sağlıklı bir şekilde ulaşmasının önemli olduğunu fark ederler.

Güçlü Raporlama ve Analitik

Ulaştırılabilirliği çözdükten sonra da veri tabanının gönderdikleri emaile olan reaksiyonunu çözmeye çalışırlar.(kimler açmış, kimler tıklamış, hangi linklere tıklanmış) Bir sonraki ihtiyaç adımı da
açan tıklayan kullanıcıların kimler olduğunu bilmek ve hedeflemektir. İşte bu noktada CRM’e ilk adımlarını atmış oluyorlar ki bir yandan genel gönderimleri tüm dataya yaparken, sadece tıklayan ya da açan kişilere özel fırsatlar da sunmak istiyorlar ve sonuçlarını analiz etmek istiyorlar. Bu kavrama conversion rate adı veriliyor. Yani tıklayan kullanıcılardan kaçının satışa döndüğünü
görmek ve analizini yapmak istiyorlar. Aslında bu nokta email marketing yani email ile pazarlamanın kullanıldığı en önemli noktalardan biridir. Daha önceki evre ise sadece toplu mail adını verdiğimiz kavramdır.

Otomasyon
Email marketing, ulaştırılabilirlik okuma, tıklama oranları ile ilgili kitlenin hedeflenebilmesi ve bunun ne kadarının satışa döndüğünün görülebilmesi ve raporlanabilmesi en önemli kriterdir. Marka CRM’i tattığı zaman artık kullanıcısının hareketlerine göre, davranışına göre, alışveriş alışkanlıklarına göre hedefleyebilmek ve onlara özel indirimler kampanyalar hizmetler sunmak
istemektedir. Bu durumda bu işlemleri yapabilmek manuel olarak zorlaşmakta ve marka otomasyon yapabilen alt yapılar platformlar arayışına girmektedir. Bu tip platformlar davranışa göre otomatik hedeflemeler yapabildiği gibi bunların finansal sonuçlarını yada cirosal geri dönüşlerini takip edebilmekte, analizler yapabilmekte, öneriler sunabilmektedir. Marka son noktada kullanıcıları ile iletişime geçmenin yanı sıra onları yakından tanıyıp kişiye özel öneriler sunabilme kabiliyetine ulaşmaktadır. İşte bu noktada markanın kullandığı platformun yanı sıra hizmet aldığı şirketin öneriler getirebilecek danışmanlık verebilecek ve bunları uygulayacak seviyede olması şarttır.

Entegrasyon
Email pazarlama çalışmalarınızı dışarıdan bir firmadan almanız hedefleme, rapor ve aktivite datalarınızın dışarıda kalmasını gerektirmiyor. Ortağınızı seçerken alt yapınızla full entegre olabilecek markanızdan kolayca data alıp verebilecek. Kendi veritabanınızı otomatik olarak güncelleyebilecek bir firma seçmeniz hayati önem taşımakta. Zira full entegre olamamak markanızın yapmak isteyeceği hedeflemeleri, özelleştirmeleri ve güncellemeleri kısıtlayacak yatırımınızın geri dönüşüne etki edecektir.

Know How ve Esneklik
Partnerlik yapabileceğiniz şirket ve altyapıyı seçerken ulaştırılabilirlik konusunda hedefleme, analiz, otomasyon ve danışmanlık alanlarında tecrübeli ve bir nevi dediklerini yapabilen markalarla çalışmanızı öneririm. Günümüzde bazı şirketler gönderim kısmında hizmet verirken otomasyon yapamadığı yetersiz olduğu gözlemleniyor. Bir kısmı ise otomasyon yaparken danışmanlık ve tecrübe kısmında yetersiz kalıyor. En önemli nokta ise seçeceğiniz şirketin tüm veri kaynaklarınıza entegre olduğu için alınan bilgilerin güvenli olarak saklanacağının bilincinde olmasıdır. Bu bilgiler isim soy isim email adresinden kullanıcının davranışına kadar gizli tutulması gereken geniş bir yelpazedir.

Sonuç olarak şirketiniz büyüdükçe artan ihtiyaçlarınızı göz önüne alıp anlaşacağınız şirketin platformunun en üst seviyede ve gereksinimlerinize cevap verebilecek sorularınızı ve sorunlarınızı yanıtlayabilecek bir şirket olması gerekmektedir. Aynı zamanda küçük büyük tüm ihtiyaçlarınızda sizinle aynı paralellikte yürüyebilir olması çok önemlidir.

About The Author

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.