Reading Time: 2 minutes

Bencil Gen’in yazarı Darwinci bilim adamı Richard Dawkins….

Biliyorsunuz,evrim teorisi,en uygun olanın hayatta kalması teorisidir.

Gen,DNA deyip geçmeyin insanın doğası(fıtratı) kaçınılmaz kaderi….

Çünkü bencilce davranışlarımızın kökeninde başkasını sevmeyen kimseyle bölüşmeyen hep kendini düşünen bir biyolojik gerçeklik var.Ve bu biyolojik bencil genler değiştiremeyeceğimiz ”kaderimiz” gibi duruyor mu acaba ?Hatta Dawkins genlerimiz içinde ”em” adını verdiği KARAR VERİCİ bir şey olduğu tezini ileri sürdü,kısaca genler seçip kopyalamıyor,aynı zamanda, NEYİ KOPYALAYACAĞINA DA KENDİ KARAR VERİYOR,uzun bir tartışma konusu,bin yıl süreceği aşikar,uzatmayalım….İnsan beyni oluştuktan sonra ”evrim”in tamamlandığını düşünüyorum.Çünkü beyin bilinciyle idareyi ele aldı…Nihat GENÇ…

Ben buraya pek katılamıyorum Nihat bey…Beynin bilinçlenmesi ve idareyi ele alabilmesi için;düşünce,muhakeme,akıl,fikirin bilinciyle idareyi ele alabilmesi, insanın ERGİNleşebilmesi ile mümkün olabiliyor.Üst beyinin,korteksin geliştirilmesi,sürekli BİLGİ (POZİTİF VE SOMUT BİLİMLE)ile beslenmesi gereklidir.Faydalı bilinç,kültür ve eğitim,somut şeylerin yaşamın esası haline gelmesi,olmazsa olmazlardır..

Aksi halde soyut şeyler, gelişemeyen beyine hakim olur ve hep kendini düşünen,hep kendine yontan ”genler”yani ”bencil gen” yani BEN baskın çıkar.Bir başka ifade ile üst beynin içinde bulunan R bölgesi,sürüngen beyinin aktifliği artar ve neticede;bencil genlerimiz bize  kaderimizi yaşatmaya başlar..Bu yapıya sahip kişilerde ki genler,NEYİ  KOPYALACAĞINA DA KARAR VERECEKLERDİR,kontrol genlerdedir,kişinin insani iradesi gelişemediğinden..Hırsız hırsızı kopyalar,hırsızlar artar ve hep başkasını düşünmeyeni çoğaltırlar,neyi kopyalayacağınada karar veren genler…???

Leş yiyicilerden (avantacılar) birine dokunduğunuzda;leş yiyicilerin hepsi leşi bırakıp size topluca hücum ederler.GENlerde utanma var mı,DNAnın yüzü kızarır mı?

Bizi(insan gibi insan) utandıran ve yüzümüzü kızartan şey nedir,sosyalliğimizin kültürü,yani beynimiz mi,düşüncelerimiz mi?Akbabaların kurtların sırtlanların yüzleri hiç kızarmış mıdır?

Üst beyni,korteksini geliştirebilmiş,ehlileşebilmiş,ERGİNLEŞMİŞ İSENİZ;YANLIŞINIZDA UTANIRSINIZ,ADALETSİZ DAVRANDIĞINIZDA YÜZÜNÜZ KIZARIR VE DERHAL YANLIŞINIZI DÜZELTİRSİNİZ,insanca davranışlardan ayrılmazsınız…Aksi söz ve davranışlar sergiliyorsanız;beyninizin R bölgesi size hakim olmuştur,avanta yerken yüzünüzün kızarması söz konusu değildir

Üzüm üzüme baka baka kararırmış…Körle yatan şaşı kalkar mış

Ancak;kafayı sıyırdım ve çok sarhoştum diyenlerdeki beyin, iyi ve kötünün farkındadır..Salağa yatanları,işine öyle gelenleri iyi tanıyın ve unutmayın….

Genler;neyi kopyalayacağına da kendi karar veriyorsa: O ZAMAN BİRBİRİMİZE İYİ VE FAYDALI YÖNDE YAPABİLECEKLERİMİZDE çok zorlaşmaktadır..Kişinin kendisi iyi niyetle istemezse,korteksinin insani bölümünü faydalı ve pozitif bilgi ile besleyip geliştirmek için doğru bir çalışma, gayret içinde olmazsa,yapabileceğimiz pek fazla bir şey kalmadığıda açık olarak görülüyor..

Ne demişler,Allah akıl fikir versin…

Demir tava geldi kömür bitti,akıl başa geldi ömür bitti hayatları yaşamamak lazım…GENlere bırakırsak yaşamımızı, KADERİMİZE (biyolojik,içgüdüsel) razı olmak durumundayız

Uzmanlar İRADE KUVVETİNİZ KADAR İNSANsınız derler

Gelenek görenek ve kültürel değerlerimize önem vermeliyiz.Toplumsal yaşamımızda ve eğitim sistemimizde akıl ve bilim yolunu etkin kılacağız.İyi ve bilimsel eğitimi etkinlik ve disiplin içinde uygulayacağız.Medeniyetin temeli ADALETtir..olmazsa olmazlarımız olmalı..

Didim’de Galaksi MEHMET’İN dediği gibi; şeytan hak ihlalinden beslenir,sözü gerçek olur…ŞEYTANI DEĞİL İNSANI BESLEYELİM….

”Kaynana geline;bak gelin ben gülü sağ kulağıma takarsam neşem yerindedir,gülü sol kulağıma takarsam limoniyimdir,kulaklarımda gül yoksa çok asabiyimdir dikkatli ol seni parçalarım …demiş.Gelinde kaynanaya şu cevabı vermiş; bak kaynana ben sandalyeye oturur bacak bacak üstüne atar,sigaramı yakar keyfime bakarım,sen gülü nerene takarsan tak..demiş….

AH BU GENLER VE BENLER…..Bu genlerinizi iyi öğrenin ona uygun kendinizi geliştirin,bir de BENinizin size en büyük düşmanlığını önleyin,görün yaradanın neler bahşettiğini….

KAZAN NERDE KAYNARSA MAYMUN ORDA OYNARMIŞ..Kemal ARSLANOĞLU..susuzdede….

(Bu yazıyı yazarken Nihat GENÇ’in 13 ekim 2016 tarihli yazısından geniş şekilde faydalandım…)

About The Author

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.