Reading Time: 2 minutes

(15-20 Yaşındaki Gençlere)

Bir söz vardır: “Baş ol da istersen soğan başı ol.”

Bir başka söz ise : “ Bütün ol, bütün olamıyorsan bütünün bir parçası ol.” der.

Kendi kendini güdemiyorsan, güdülürsün. Başka bir ifade ile kendine emir komuta et. Edemiyor veya etmiyorsan mutlaka birileri seni emir komuta eder. Bu sözler önemli. Bu sözlerin bir başka ifadesi ise, kişisel oto kontrol ve binlerinin ikazını beklemeden, kendiliğinden harekete geçmenin önemidir. Niye ? Zaman önemlidir. Mazeretiniz ne olursa olsun sizi hiç beklemez ve geçen zamanı bize hiç geri vermez.

Geçmişimize bakarak bunu çok iyi anlayabiliriz. O halde ne yapacağız ? Çok basit :    Beklenti, yönelim, istek ve

planlarımıza uygun, seçeceğimiz konulara doğru harekete geçmek. Harekete geçtiğimizde, çalışmaya başlayacağız, çalıştıkça da hedeflere doğru yol alacağız. Bekleyerek hedeflere doğru yol alınmaz.

Evladım; bu harekete kendin geçmelisin; kendi kendini programlayarak hareket etmelisin. Alternatiflerini azaltmadan uygun üç-beş seçenek üzerine yol almalısın. Bu günler senin zaman bakımından en önemli dönemlerindir. Hareketlenerek, girişimlerde bulunarak günlerini iyi değerlendirmelisin.

Kendiliğinden girişimde bulundukça önemli kazanımlar elde eder ve kendine güvenin hızla artar.

Bu ancak izah ettiğim gibi zamanı değerlendirerek ve girişimlerde bulunarak olur. Ufak ufak hamlelerinin, yeni yeni kapılar ve ufuklar açtığını da göreceksin.

Ön yargısız ve kendi kendimize kovduğumuz mazeret ve engelleri düşünmeden, hamle ve girişimde bulunan hep bir iki adım önde olacaktır.

Bekleme. Doğru zaman asla gelmeyecektir. Bulunduğun yerden başla ve senin emrinde olabilecek her türlü araçla çalış.

Gideceğin yol üzerinde daha iyi aletler bulunacaktır.

Zamanını ve gayretini, eforunu kendin ve geleceğin için yoğun şekilde kullanma zamanıdır. Biz her zaman senin destekleriniz. Hareket, hamle, girişim senden. Çekinmeden, ona, buna fazla kulak asmadan giriş.

Yaşamını, geleceğini sen planla ve ona göre çalış. Birikimlerinden faydalan. Seninle gurur duyduk, bundan sonrada duyacağız.

Haydi evladım.

Küçük şeyler,

Evladım; Neye nasıl odaklanıyorsan odaklan da, etrafındaki kişilerin senden basit, ufak istek ve beklentilerini de unutma, bu unutma veya yerine getirmeme, gecikmeler: önem vermediğini, hatta saygı ile ilgili değer vermeme gibi algılanıp, senin güvenirlilik ve inanılırlık imajına zarar verebilir, bilesin. Sinek ufak ama mide bulandırır. Dikkat!

İlgilendiğin şeyi takip et, bitir. İlgilenmeyeceksen de net olarak bildir. TAKİP-KONTROL-KOORDİNASYON – MOTİVAS­YON her aşamada, her zaman yapılmalı, işin tamamlandığı karşı tarafa teyit ile ifade edilmelidir. Kalite ayrıntıda ve karşı tarafın memnuniyet ifadesindedir. Kendin çalar, kendin oynarsan olmaz.

Örnek alacağın kişi ve olaylar sana katkı yapmalı. Hep haklılığına katkı yapıyorlarsa, burada da yeni bir değerlendirme yapmana ihtiyaç vardır. Ortak akıl da faydalıdır.

  • Devletimizin hizmetkarı olduğumuzu unutma.

-Vazife; istek, inanç ve irade ile yapılır.

  • Söyledikleriniz, karşınızdakilerin anladığı, ANLAMAK İSTEDİĞİ ve anlatabildiğin kadardır.
  • İnsanın kendi kendine yaptığı kötülüğü, düşmanı yapamaz.
  • Tecrübeyi kazanma, kazanılmış tecrübeyi ara, bul, yerinde ve zamanında kullan.

About The Author

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.